Sıkça Sorulan Sorular

Soruların üzerine tıklayıp cevabını bulabilirsiniz

Ne yazık ki tasarım ve animasyon sektöründe sabit fiyat pek mümkün olmamakta. Bunun sebebi ise her projenin özel olması ve farklı uğraşılar gerektirmesidir. Örneğin 10 saniye 3D animasyon ile 2 dakikalık 3D animasyonun ücreti aynı olabilmekte bazı durumlarda 10 saniye  daha pahalı dahi olabilmektedir. Bunun sebebi yapılması istenen animasyonun saniye cinsinden uzunluğundan ziyade içeriğidir. Buna örnek verecek olursak, 10 saniye animasyonda 3 adet özel tasarım karakterin konuştuğunu ve bir takım hareketler sergilediğini düşünelim. 2 dakika animasyonda ise 3+1 evin içinde gezdiğimizi düşünelim. Karakter tasarımı ve çizimi daha uzun süre alacağından diğer örnekten daha pahalı bir çalışma olacaktır.

Öncelikle bir projeye başlamadan kağıt üzerinde projenin bütün detaylarının yazılı ve çizili olmasına önem vermekteyiz. Bu proje sahibinden onay almamıza ve gelecekte karşımıza çıkacak olan istenmeyen sil baştan durumlarına engel olur. Bizim durumumuzda bu hiç istenmeyen bir talihsizliktir. Proje çizgi film tarzı karakterler ve diyalog içeren tarzda ise pilot yada nihai seslendirme ile birlikte storyboard hazırlanır. Bu süreçte proje ile ilgili çizimler yapılarak proje sahibinden onaylar alınır. Storyboard bitiminde ise projeye başlanır.

Bu soru çokça sorulmakta. Proje sahibinin projesi ile ilgili tecrübe sahibi kişileri tercih etme eğiliminde olmasını anlıyoruz. 3D animasyon ve modelleme yapabilen bir stüdyo bir çok alanda aynı başarıyı gösterir. Bize gelen neredeyse bütün işler birbirinden farklı olmakta, bu bizim kullandığımız teknikleri yada iş akışını etkileyen bir durum değildir. Bizim üretemeyeceğimiz içerikler genellikle mühendislik alanlardır. Örneğin bir arabanın şasesini üretime uygun çizemeyiz, yapacağımız çizim yada tasarım görsel boyutta kalır. Bizim ürettiğimiz görseller üzerinden mühendislerin teknik çizimini yapması gerekmektedir. Bu durum ise bizim dezavantajımız Değil, durumun doğallığından kaynaklanmaktadır. Animasyon stüdyosu olarak tanıtım, reklam 3D / 2D animasyon ve tasarım uzmanlık alanımız.

3D tasarım ve animasyon yoğunluklu çalıştığımız için proje sahiplerinin 2D animasyonda aynı başarıyı gösteremeyeceğimizi düşünmesi sanırım doğal. Bu konudaki bakış açısı ise şu şekilde olmalı. Ahşap ustası ahşabı nasıl işleyeceğini bildiği için sehpa da yapabilir televizyon ünitesi de. Tasarım ve animasyon prensipleri neredeyse aynıdır. 3D Animasyon prensiplerini öğrenirken 2D animasyon örnekleri üzerinden çalışarak öğrenirsiniz.

Bizim gibi modelleme, animasyon ve görselleştirme yapabilen bir stüdyo interaktif bir projenin zaten %60’ını yapabiliyor durumdadır. Projeyi interaktif bir pozisyona getirebilmek için ise geriye %40 gibi  bir kısmı kalıyor ki burası programlamaya giriyor. Bunun için saygı değer çalışma arkadaşlarımız gerekli kodlamaları yaptıktan sonra proje sahibinin bitmiş interaktif projesi hazır hale geliyor.

Mimari animasyon ve tanıtım filmlerini başarılı bir şekilde üretebiliyoruz ancak, mimarlık hizmeti vermemekteyiz. Sizleri konuyla alakalı yetkin kişilere yönlendirmekteyiz.

Ürünlerinizi gerek sosyal medyada gerekse websiteniz de yayınlama ihtiyacı duydunuz ancak aklınızda nasıl yapılacağı ile ilgili bir fikir bulunmuyor. Burada tabii ki biz devreye giriyoruz. Sizden isteğimiz, ürününüz ile ilgili fotoğraf yada taslak tasarım ne varsa, kullanım alanları ve benzeri konularla detaylı bilgiler vermeniz. Size nasıl yapmamız gerektiği ile ilgili bir çok fikir sunacağız.

Bu soruyu bu güne kadar sadece senaristler sordu, sebebi ise ekonomik. Senaristler duygusal bağ kurdukları senaryolarını hayata geçirmek ve bitmiş olarak görmek istiyorlar. Ne yazık ki bu duruma pozitif bakamıyoruz, sebebi ise gayet basit, her animasyon stüdyosunun kendi geliştirdiği senaryo yada projeleri zaten vardır ve bütün boş zamanlarında eforlarını onlara harcamaktadır. Projelere ortaklıktan ziyade prodüksiyon hizmeti olarak bakabiliyoruz.

Umarım bir gün hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çizgi film projesi olan ve nasıl yardımcı olabilirsiniz diye soru yönelten proje sahipleri, genellikle projenin çok başında olan ve henüz benzeri bir proje yapmamış olan kimseler olmakta. Durum bu ise sizin vereceğiniz ön bilgi ışığında, senaryo, pilot seslendirme, storyboard hazırlanarak projenin ana hatlarını inşa ederiz. Sonuçtan memnun ve mutabık kaldığımız durumda ise projeyi geliştirmeye devam ederiz.

Her stüdyo gençlik yıllarında düzeltme kabusunu yaşamıştır. Öncelikle düzeltme kavramını düzeltelim. Düzeltme tasarımcının tasarımını anlatıldığı gibi yapamadığında gerçekleşen bir durumdur. Gayet doğal bir durumdur. Mesela istek, örneği önceden verilmiş tavşan karakteri tasarımı olsun. Yapılan tasarımda tavşanın gözleri tam istenildiği gibi olmaz ise gözleri isteğe bağlı düzeltilir ve gayet normaldir. Ancak tavşan karakterinden vazgeçtik sincap çizelim düzeltmesi bir düzeltme değildir, yeni bir istektir. Bu durumda tekrar anlaşma sağlanması gerekir.

Natro gibi web hosting firmalarının (whois) hizmeti bulunmaktadır. Buradan sorgulama yaptığınızda animtr.com’un yani bizim 10 yıldır aktif olduğumuzu göreceksiniz. Sonuç olarak web ortamında bizden şikayetini yada mağduriyetini belirten bir yorum bulamazsınız.

Tek kare bir çalışma olacak ise belki :)