Mimari Animasyon

3D modelleme ve animasyon yapımlarında en çok hacim sağlayan animasyon türü, mimari animasyonlar’dır. Mimari projelerin izleyici de pozitif etkiler bırakması için özenle çalışılması gerekir, dinamik ve etkili anlatım ögeleri içermelidir.

Bize Ulaşın
Animasyon Film Yapım

Mimari Animasyon Neden Yapılır?

Neden yapılır sorusuna cevap vermeden önce kısaca,

Mimari animasyon nedir? Sorusunu cevaplamak daha doğru olur. Ne olduğunu zaten herkes biliyor. Burada amaç temel tanım yapmak olmayacaktır. Animasyon, zaten mimari proje geliştiren herkesin kendi bünyesinde yada dışarıdan destek alarak yaptırdığı bir çalışmadır. Mimari animasyon nedir diye sorulduğunda cevap şu olmalıdır.

Projenin öne çıkan ayrıntılarına doğru yaklaşım sergileyen, dinamik olan, izleyiciyi boş duvarlar göstererek sıkmayan bir 3D animasyon yapımıdır. Kullanılan müziğe kadar iyi seçilmiş olmalı, izleyici tekrar izlemek istemeli.

Neden yapılır? Yapım amacı çok basit, projeyi tüm detayları ile göstermek… Bu yanlış bir bakış açısıdır. Animasyon’un yapım amacı, projeyi tüm detaylarıyla, dinamik, eğlenceli sıkıcı olmayan ve farklı tarzlar sunarak üretmek olmalı.

Mimari Animasyon Neden Yapılır?
Nasıl Farklı Bir Tarz Yapabiliriz?

Nasıl Farklı Bir Tarz Yapabiliriz?

Son zamanlarda yapılan animasyon çalışmalarında mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Binalar yavaşça yükseliyor ve oluşum tamamlanıyor. Farklı bir tarz istendiğinde, artık talep edilen bu olduğu için sıradanlaşmış bir tarz olarak tercih edilmektedir.

Artık yeni tarzlar üretmeliyiz. Dünya çapında yapılmış olan animasyonlardan esinlenmeli ve kendi tarzımızı ortaya çıkarmalıyız. Bunu yaparken ise projemizin amacının dışına çıkmasına engel olmalıyız. Projenin hatları ve hitap ettiği kesim, tarz belirlerken bize mutlaka yol gösterecektir.

Mimari Film Gerekli Mi?

Kesinlikle gerekli. Mimari yapının tasarımcıları, son halini gözlerinde canlandırabiliyor, buna rağmen, 3D görselleştirmesi yapıldıktan sonra ekleme yada çıkarma yapmak isteyebiliyorlar. Animasyon yapımı ise bu düzenlemelerden sonra üretilir.

Mimari film gerekli mi? sorusunun yanıtında yatan nedenlerden birisi ise şudur. Pazarlama. Mimari yapılar ilk tuğlası daha atılmadan yatırımcıların ilgisi çekerler. İlgili kişiler ise bunu izledikleri animasyonlara ve reklamlara borçludur.

Mimari Film Gerekli Mi?
Reklam İçin

Reklam İçin

Bir adım yukarıda belirttiğimiz gibi yatırımcılar, harekete geçtiklerinde karşılarına çeşitli mimari projeler çıkar. Bunlardan bazıları sınıfta kalır, bazıları ise ilgi çekici bir izlenim bırakır.

Reklam için animasyon yaptırdığınızda ve bunu sanatsal ögeler ile zengin bir hale getirdiğiniz de ilgi çeken taraf siz olursunuz.

Mimari Animasyon

Bütün sanat dallarında olduğu gibi animasyon yapımlarında da tarz belirlemek sanatçıların yaratıcılığına kalmıştır. Mimari bir film yaratırken, mimaride kullanılmış renkler dahi animasyon film yapımına yansımaktadır. Projenin konumu ve hitap ettiği kitle de animasyon tarzını belirlerken ana unsurları oluşturur. Mimari çalışmalara animasyonlar yapılması pozitif geri dönüşten başka bir zararı olmayacaktır.

2D Mimari?

2D Mimari?

Mimari filmlerde 2D olur mu hiç demeyin. Özellikle televizyon kanallarında süre sınırı olduğu için mimari animasyon yapmak yerine alınmış render kullanılarak, hızlı ve dinamik animasyonlar üretilebilir. Bu durumda 2D animasyon yapılabilmektedir.

2D animasyon ayrıca sosyal medya ve youtube gibi reklam verebileceğiniz platfomlarda da bolca kullanılmaktadır.

3D Sanal Tur

Teknolojinin basitleşmesi ve kullanım kolaylıklarının artması ile insanlar artık sanal tur gibi uygulamaları kullanmaktan keyif almaktadır. Unreal engine gibi oyun motorları kullanılarak geliştirilen sanal tur projeleri mimari sunumlara olağan dışı bir dinamiklik ve ilgi katmıştır.

Müşterinin örnek daireye ulaşımının olmadığı ortamlarda klavye ve mouse kullanarak, daire içinde interaktif bir şekilde gezebiliyor oluşu, onların projeye daha çabuk ısınmasına ve sevmesini sağlar.

3D Sanal Tur
Sosyal Medya İçin Animasyon
Sosyal Medya İçin Animasyon

Artık herkes sosyal medya ortamlarında değiller mi? Bir fikri yahut ürünü yayınlamanın daha uygun bir yerini düşünmek çok zor. Televizyon kanallarının izlenmeleri gün geçtikçe düşerken, sosyal medya abone sayısı toplam nüfusa yaklaşmakta.

Mimari bir film reklam amaçlı yayınlanacak ise sosyal medya kesinlikle pas geçilmemelidir.