Çocuklar için çizgi film yapım


Çocuklar için çizgi film yapım

Çocukların eğitim kalitesi gün geçtikçe artmaktadır, bunun sebebi tabii ki de teknolojik gelişmeler ve çocukların ilgisini nelerin çektiği ile ilgili yapılan araştırmalar diyebiliriz. Çocuklar direkt olarak anlatılan ders konuları dışında, görsel ve sese dayalı eğitim öğretim teknikleri sayesinde, öğretilmek istenileni daha kaliteli ve kalıcı bir şekilde öğrenmektedir. Çocuklar İçin Çizgifilm Yapım adlı konumuza devam edelim…

Çocuklar için çizgi film yapım

Her zaman için çocukların ilgisini animasyon filmler ve çizgi filmler çekmektedir. Tabii ki bu durum zamanla kullanılmaya başlamış ve çocuklara eğitim ve öğretimin bir parçasını 3D animasyon ve çizgi film yapılarak tamamlanmıştır. Animtr animasyon stüdyosu olarak çocuklar için eğitici ve öğretici animasyon film çalışmaları üretmekteyiz amacımız çocukların eğlenerek ve kalıcı bir şekilde anlatılmak istenileni tam olarak almasıdır özellikle 7 10 yaş arası çocuklar için çizgi film üretilerek verilmesi gereken öğretileri vermek en doğru seçim ve çocuklar için en doğru olanıdır.

Çünkü çocuklar izlediği animasyon film de gördüğü karakterler ve işlenilen konu ile yakından ilgilenir eğer ki animasyon film içerisinde heyecan verici ve aksiyon içerikler bulunuyorsa çocuklar hem çizgi filmi severler hem de çizgi film içerisinde onlara öğretilmek istenen konuyu direkt olarak alırlar.

Çocuklar için çizgi film yapım

Bir animasyon film sadece eğitim ve öğretim amaçlı olacak diye bir kural tabii ki yoktur aynı zamanda çocukların eğlenmesi de önemlidir yani sadece eğlence içerikli çizgi filmlerde üretilmektedir çocuklar zamanının bir kısmını severek yaptıkları şeyler için ayrıldıklarında eğitim ve öğretim hayatı boyunca daha başarılı olmaktadır. 3d animasyon bundan 20 yıl öncesinde öğretim evet çok daha zor ve çok daha zaman almaktaydı şu an ise gelişen teknoloji ve programlar sayesinde eskiye nazaran çok daha kaliteli ve seri üretimler yapılabilmektedir bu da bize animasyon çizgi filmlerin eğitim ve öğretim süreçleri içerisinde kullanılabilirliğini arttırmıştır.

Toplum bilincine sahip dürüst çalışkan kendini ve arkadaşlarının önemseyen bir çizgi film karakteri oluşturup bu karakter üzerinden çocuklara öğretmek istenileni tam anlamıyla öğretmek çocuklara ulaşmanın en hızlı ve doğru yoludur bu sayede çocuklarımıza toplum bilincini ve ahlaki değerleri daha hızlı ve aklında kalacak şekilde vermiş oluruz.

Küçüklüğümde hatırlıyorum pollyanna adlı bir karakteri vardı ve bu karakter tam anlamıyla örnek bir karakter rolündeydi o karakter sayesinde iyiliğin ve mutluluğun ne demek olduğunu öğrenmiş oldum. Çocukken ahlakın ne olduğunu tam olarak bilemezsin ancak doğru davranışları örnek aldığım bir insandan ya da bir figürden farkında olmadan öğrenirsin. Çocukluğunda çete dizileri izleyen bir insan ve çocukluğunda pollyanna dizileri izleyen insan arasında oldukça büyük bir fark olur. 🙂

Avrupa’da gelişen teknoloji ve gelişen dizi sektörü gün geçtikçe yeni diziler animasyon filmler üretmekte ve bu artık televizyonlarımızda çok rahat ulaşmaktadır ancak bu dizilerde ve filmlerde oldukça fazla vahşet ters öğreti ve mutsuzluğa giden unsurlar bulunmaktadır çocuklarımıza sadece kaliteli ve öğretici içeriye sahip animasyon filmler izle etme konusunda ısrarcı olmamız gerekir çünkü çocuklar o yaşlarda aldıkları bilgileri öğrendiklerini ömrünün sonuna kadar farkında olmasa dahi kullanacaktır.

Bir ( animasyon film ) çocuklar için ne kadar öğretici olabilir ?

Eğer yapabiliyorsanız, kendinizi bir çocuk gibi hayal edin, çocukken izlediğimiz çizgi filmlerdeki süper kahramanları ya da çocukken sevdiğiniz çizgi filmlerdeki en gözde olan karakterleri düşünün, bu karakterler senaryo ve kurgu aracılığı ile çocukların seveceği bir karakter olarak tasarlanır ve bu karakterin, yaptığı bütün her şey çocukların ilgisini çekecek niteliklerdir mutlaka sizin de böyle bir favori karakteriniz olmuştur. Şimdi şöyle düşün çocukken o favori karakterinizi hiç canlandırdınız mı ya da oynadığınız oyunda hiç o karakterin rolünde oyunlar oynadınız mı ? sorunun cevabı evet ise, siz o karakter aracılığıyla bir öğreti kazanmış oldunuz. Şu an ise bizlerin yapmak istediği tam olarak budur, bir animasyon filmde ya da bir çizgi filmde, çocukların gerçekten seveceği bir karakter kurgulayıp o karakter aracılığıyla çocuklara öğretmek istediklerimizi öğretmek.

Çocuklarımızı her zaman yabancılar ile konuşmamasını ve onlardan bir şeyler kabul etmemesini öğretmeye çalışırız bazı durumlar vardır ki gerçekten böyle şeyler gerçekleşebilir ve orada çocuğumuzu koruyabilmek için bulunamıyor olabiliriz böyle durumda çocuğumuzun daha önceden eğitim almış olması gerekir ve onu uygulaması gerekir her ne kadar çocuklarımıza bu eğitimleri vermeye çalışsak da sadece lafta kalabilir çocuğumuzun bu tarz öğretileri sadece anne ve babasından sarfedilen kelimeler ile almış olması o eğitimi almış olduğu anlamına gelmez çocuklarımıza eğitici ve öğretici animasyon film ve çizgi film izliyor olmamızın ana sebeplerinden birisi budur.

Çocuklar için çizgi film ( Nasıl Kurgulanmalıdır ? )

Bütün çocuklar animasyon filmlerinden kahraman rolünü üstlenen karakterleri severler ayrıca onları eğlendiren ve güldüren karakterleri de severler, çocuklar için animasyon film hazırlarken kurgudaki bu tarz detaylara dikkat etmek gerekir ve onların seveceği tarzda karakterler ve kurgular kullanılmalıdır. Her çocuğun içerisinde bir maceracı yatar ve her çocuk keşif yapmayı sever. Animasyon film tamamen bilgi içerikli olacak olursa bu da yanlış bir yaklaşım olmuş olur çocuklar film boyunca eğlenmeli aynı zamanda öğrenmelidirler bütün bu unsurları bir araya getirdiğimizde animasyon film amacına ulaşmış olur.