3D Nedir?

Projeniz Mi Var? Bize Ulaşın
3D Nedir?

3D İngilizcede kelime kısaltması olup 3 dimension yani 3 Boyutlu anlamını taşır. 3D deyince günümüzde akıllara ilk gelen 3 boyutlu filmlerdir. Aslında 3D genel bir tabirdir. Derinliği olan ve farklı perspektiflerden görme imkânı yakaladığımız her bir durum için 3D kısaltmasını yani 3 boyutlu tabirini kullanabiliriz.

Gelelim 3d teknolojisine. 3D teknolojisi giderek gelişen bir sektördür. 3D teklonoji sayesinde 3d gösterim sağlayan gözlükler ve buna uyumlu filmler ile derinliği olan filmler izleyebilirsiniz, diğer yandan 3d ve 3d editörler yani 3d ortamlar hazırlamak için üretilmiş arayüzler, bizlerin sanal ortamda sahneler oluşturmamız için gerekli yazılılımları sağlar.

3D modelleme ve 3d görselleştirme bu sektörün gelişmesi ile ortaya çıkan tabirlerdir. 3D modelleme ile sanal ortamlar oluşturabilir, gerçekçi renderlar alabilirsiniz. 3D modelleme ve render gibi teknik tabirlere zamanla diğer yazılarımızda değineceğiz.

İzlediğimiz filmlerde örneğin transformers, bu gibi filmler 3d modelleme, render ve 3d animasyon gibi aşamalardan geçerek üretilen ve halkın seyrine sunulan filmlerdir. Sanal ortamda oluşturulan bu filmlerdeki karakterler gerçek kamera çekimleri ile birleştirilir yada seyrettiğimiz ortamların tamamı 3D olarak modellenir ve görselleştirilir.

Kategoriler

Son Yazılar