3D Modelleme Nedir?

Projeniz Mi Var? Bize Ulaşın
3D Modelleme Nedir?

3D modelleme, sanal ortamda, gerçekte var olan yada olmayan nesneleri 3d olarak görselleştirme yapmanıza ve onları değiştirebilmemize olanak sağlar. Modelleme geniş bir kavramdır.

Organik modelleme, katı modelleme, karakter modelleme, mekan modelleme ve bunun gibi bir çok farklı alanlara sahiptir her biri için uzman kişiler vardır.Sizde 3d modelleme ve görselleştirme yapmak istiyorsanız mutlaka bu alanların birisinde uzman olmanız gerekmektedir.

Organik modelleme daha çok karakter tarzı veya organik yapıya sahip diğer modellerin yapılmasına verilen isimdir.

Katı modelleme, kütlesel modellemelere veya konteyner gibi sert köşeli modellerin yapılma aşamasına verilen isimdir.

3D inşaat çizimleri , teknik bilgi gerektiren ve autocad gibi 3d çizim programından projeyi okuyarak yapılan modelleme aşamasına verilen bir isimdir. Karakter modelleme, insansı yada hayvansı modellerin yapılma aşamasıdır. Burada tasarım gücünüz büyük önem arz eder. Lakin dünya üzerinde yapılmış milyonlarca karakter modeli mevcuttur ve birisi bir diğerine benzememelidir.

3D modelleme yaparken kullanacağınız yazılımın bir önemi yoktur, 3ds Max, Maya Soft Image, Cinema 4D, Houdini, Zbrush, Mudbox gibi yazılımlar ile aynı işi yapabilirsiniz.3D modelleme yapabilmek için bu yazılımlardan en az birisini kullanabiliyor olmanız gerekir Evde televizyon başında otururken bir baktınız reklamlar girdi araya, ama bu reklam gerçek çekim değil. Merak ediyorsunuz acaba nasıl üretildi ?. 3D ortamda yapılan modeller, yine aynı ortamda yada farklı bir 3d editörde, 3d animasyon işlemine tabi tutulur. Yapıl 3d model hareketlendirilir, bu aşamanın adı 3d animasyondur.

3D animasyon, ile üretilen bir çok tv reklamları ve tanıtım, sunum videoları vardır ve günlük olarak sürekli karşımıza çıkarlar. 3D animasyonlar yapıldıktan sonra bu işlemleri, 3d ortamda ışıklandırma, render ve kompozit gibi aşamalar devam ettirir. Burada sizlere yabancı gelen, render, 3d animasyon, ışıklandırma ve kompozit gibi konulara zamanla diğer yazılarımızla değineceğiz.

Kategoriler

Son Yazılar