Animasyon Film Yapım

Animasyon film yapım, sinemalardan elimizdeki telefonlara kadar uzanan neredeyse tüm cihazlarda, severek izlediğimiz dijital olarak üretilmiş video ve filmlerin geneline verilen isimdir. Animasyonlar zengin görsel içeriklerle birbirinden farklı olarak karşımıza çıkarlar. Burada yapılan işler ise tam olarak budur.

Bize Ulaşın
Animasyon Film Yapım

Animasyon Film Neden Yapılır?

Animasyon film yapım ile fikirleri ve projeleri çok iyi anlatabilir, bir senaryoyu en detaylı ve akılda kalıcı hali ile anime edebiliriz. Animasyon bir iletişim sanatıdır.

Animasyon Film Neden Yapılır? Sorusunun cevabını vermekle başlayalım. “Jim carrey” bu değerli oyuncuyu hepimiz biliriz. Yüz ifadeleri ve vücut dilini en iyi kullanan sanatçılardan birisidir. Animasyon film üretimi ile bu sanatçı gibi davranabilen onlarca karakter yaratabilirsiniz. Bu nedenle animasyon yapım bizlere ful kontrol vermektedir. Animasyon yapımlarında en ufak detay dahi istenildiği gibi olur.

Animasyon filmler, eğlence, eğitim, tanıtım, reklam ve bir çok alan için yapılırlar.

Animasyon, canlandırma demektir. Bir başka değişle anlamlı hareketlere sahip bir bütüne verilen isimdir. İnsanlar, konuyla ilgili kıyafetler giyip kendi beden dillerini kullanarak da animasyon yapabilirler.

Bizi ilgilendiren tabii ki bilgisayar kullanılarak yapılanı. Dijital ortamda yapılan animasyonlar ile hikaye, en net ve akılda kalıcı hali ile anlatılır.

Animasyon Film Neden Yapılır
Animasyon Film Yapım

Animasyon Film Yapım

Generalist dediğimiz tekil bir sanatçı, animasyon yapımının bütün alanlarına hakimdir ve tek başına kısa bir animasyon film yapabilir. Bu demek değildir ki tek başına 80 dakikalık bir filmi yapabilsin. Uzun metraj filmlerde, kendi alanında hakim bir çok kişi çalışır.

Animasyon film projelerinde, konsept sanatçıları, karakter ve mekan modelleme, kaplama, rigging (kemiklendirme), programcı, teknik direktörler, animatörler ve sayamadığımız bir çok uzmanlık alanlarına sahip kişiler çalışmaktadır.

Eğlenceli bir sektör olan animasyon film üretimi, zorluğu seven sanatçı ruha sahip kişileri kendisine çeker.

Kimler Animasyon Yaptırmalı

Üreten herkes… Kimler üretim yapıyor ise o kişiler ve kurumlar yaptırmalıdır. Senarist bir senaryo ürettiyse onu animasyon film yapım ile hayata geçirmelidir. Şirketler tasarladığı ürün için animasyon yaptırmalı ve insanlara ulaşmalıdır.

Web sitemizin neredeyse her sayfasında dile getirdiğimiz alan ise eğitimdir. Eğitim araçlarında animasyon film kullanmadan olur mu? Bu durumda eğitim kurumları kendi içeriklerine göre animasyon film yaptırmalılar.

Kimler Animasyon Yaptırmalı
Animasyon Yapımı Kolay Mı?

Animasyon Yapımı Kolay Mı?

Animasyon yapımı oldukça zordur. Tek bir alanda uzmanlaşmak yıllar alır. Bazı stüdyolar seri üretim için hazır animasyonlar barındıran programlar kullanırlar ve sonuç kaba tabiri ile ruhsuz olur. Animasyon film yapım teknikleri kullanırken, yapılan her bir saniyenin anlamsız olmamasına özen gösterilmelidir.

Animasyon film yapım sürecine dahil olan her bir sanatçı kendi alanında çalışır ve en iyisini yapmaya özen gösterir.

Bir dijital canlandırma işi olan animasyon. Tamamlayıcıdır. İş hayatımızda eksik kalan kısımları tamamlar. Bir firma kendi markası yada projesi için animasyon yaptırdığında aynı sektördeki rakipleri kıskanır ve onlar da yaptırmak isterler.

İletişim araçlarından en etkilisi olan animasyon film yapımları, üretimi zor ancak izlemesi keyifli, en çok geri dönüş alabileceğiniz yöntemler arasında en başta gelir. Animasyon ile çocuklarımıza anlatmakta zorlandığımız her şeyi rahatlıkla anlatırız. Öğrendiklerinin farkında bile olmazlar.

Animasyon Tarzları

Animasyon Tarzları

Bütün tarzların kendine has bir lezzeti vardır. Bunlardan bazıları;

1. 3D Animasyon film yapım: En sık gördüğümüz tarzlardan birisidir. Yapım zorluğu anime ile yarışır. Adından da anlaşıldığı üzere film içinde bulunan bütün nesneler 3 boyutludur. En çok bilinen örneklerinden birisi buz devridir. Teknik anlamda zorluğu çoktur ve bir çok aşaması mevcuttur.

2. 2D Animasyon film yapım: 2D animasyon genel bir tabir gibidir, alt dallarında bir çok tarz yatar. İçinde karakter olmayıp sadece grafikler olduğunda adı grafik animasyona evrilir. Kendi tarzınızı rahat yaratabilirsiniz. Teknik zorlukları yapılacak olan filme göre değişse de üretimi 3D animasyonlara nazaran daha kolaydır.

3. 2.5 D Animasyon film yapım: Bu terim aslında biraz uydurma gibidir. Sebebi ise, zaten yaptığınız hiç bir teknik değişmemekte ancak karakter sanki sağa sola dönüyormuş gibi hareketler verdiğimiz bir animasyon türüdür.

4. Anime: Anime animasyon filmleri hepimiz biliyoruz. Kendine has bir tadı ve hikaye işleme biçimi vardır. Çoğunlukla kare kare çizilir ve bu alanda çalışabilmek için tam bir sanatçı olmak gerekir.

Bizim İşimize yarar Mı?

Simit satmadığınız sürece yaramalı. Şöyle ki, internet ve iletişim firmalarının kendilerine karakter yaptırdığını sıkça televizyonlarda yada benzeri ortamlarda görmüşsünüzdür. Bu şu işe yarar, karakteri gördüğünüz an karakteri seversiniz ve kendinize yakın hissedersiniz. Sevimli hareketler yapar ve bir hikayesi vardır. Bu karakterleri dışarıda gezerken görselini gördüğünüzde oraya karşı bir güven ve saygı duyarsınız.

Şimdi, animasyon bizim işimize yarar mı? sorusunun cevabı size kalmış durumda.

Bizim İşimize Yarar Mı?
Marka ve Firmalar İçin Animasyon
Marka ve Firmalar İçin Animasyon

Her marka ve firma için animasyon tarzları önceden çalışılır ve markaya özel animasyon, üretilir. Bu marka değerleri ile ilgili olabileceği gibi ürün ve hizmetleri ile ilgili de olabilir.

Marka için yapılan animasyon değer katar mı?
Animasyon yapımları markanın akılda kalıcılığı için olmazsa olmazdır. Markanın sahibi kendisini videoya çekip onu yayınlamayı tercih ettiği zaman gülünç durumlar ortaya çıkabilir. Bunun gibi negatif durumları engellemek için, konuya göre içerik titiz bir şekilde hazırlanmalıdır.