3D Render Ve Animasyon

3D Render Ve Animasyon Firması

3D Render Ve Animasyon 

Render ingilizce olan bir kelime ve anlamı ise “tarama” demektir. Peki 3d render nedir, 3d animasyon aşamasında nasıl bir öneme sahiptir. Öncelikle el ile çizim yapanlardan örnekler verelim. El ile çizim yapan birisi önce eskizleri atar zamanla çizimdeki detayları vermeye başlar, bu detaylar, gölgelendirme, yansımalar, kabarmalar ve ışıkların konumu ile ilgilidir. Karakter’in detaylarını ön plana çıkartmak için detayların etrafına ışıklar verir, sanki arkasından bir ışık kaynağı geliyormuş gibi, bu fotoğrafçılıkta da kullanılan bir tekniktir.

Bizler ise 3d de gerçek hayatta yapılıyormuş gibi ışıklar kullanırız, nesnelere yansıma veya geçirgenlik gibi özellikler atarız, ana ışığın ve yardımcı ışıkların nerelerden geleceğine karar veririz. Ama bunları yaparken test render almamız gerekir, denemeler ve yanılmalar sonucunda asıl istenilen sonuca ulaşırız.

3D Render ise bizim atadığımız bu nesne özelliklerinin örneğin malzemenin yansımalı olması gibi, hesaplanarak render sonucunda görülür. Render bu konu ile ilgili olarak tam anlamıyla hesaplama işlemidir. Yansımaların kabartmaların ve gölgelendirmelerin hesabı diyebiliriz.

Animasyon render’ı ise aslında hareket eden bir kamera olsun yada bir karakter, hareketlerinin her karesinin arka arkaya render edilmesi ve bütün bu render edilmiş karalerin arka arkaya dizilmiş şeklidir. Bu şekilde animasyon render’ı oluşur ve animasyon film’e dönüşür. Eskiden insanlar animasyon çizgi filmlerin her karelerini el ile çizerken şimdi ise bu teknikler kullanılmaktadır. Çizgi animasyonlar hâlâ yapılıyor olsa da 3d animasyon bu şekilde başka bir boyuta taşındı ve gerçeğe yakın görseller edinilmeye başlandı.

Animtr – Animasyon Film Yapım Stüdyosu