3D Modelleme

3D Modelleme3D modelleme kısaca gözle gördüğümüz nesnelerin digital ortamda derinliğe sahip bir şekilde oluşturulmasına denir. Türkiyede 3 boyutlu modelleme diye de geçer.Yapılan bu modeller ile sanal ortamlar oluştulur, hareketlendirilir ve ortaya 3d animasyon film çıkar. 3D modelleme’nin hedef alanları sektörün yada modellemeyi yapan kişinin amacına göre değişebilir. Modelleme nedir ? Ne İşe Yarar ? Genel olarak şöyle bir bakalım.

3D Modelleme

3D modelleme teknikleri ile mimar’ın çizimini yapmış olduğu mimari yapı modellenebilir, gerçekte varmış gibi gösterilebilir, sunum film’i hazırlanabilir. Mimari modelleme konusu için burayı tıklayarak mimari modelleme sayfasına göz atabilirsiniz. 3D Mimari modelleme‘deki amaçi projeyi daha kabul edilebilir, tasarım adına daha esnek hale getirmektir.

3D Karakter Modelleme

3D karakter modelleme, var olmayan yada gerçekte var olan insansı, hayvansı yada tasarımsal bir organik canlının modellenmesi demektir. Modellenen karakter’in üretilmesindeki amacı şunlar olabilir.

  • Yapılacak olan bir animasyon film için ( 3D Animasyon Film Yapım )
  • Bir firmanın maskot karakteri için ( 3D Maskot Karakter Yapım )
  • Reklam filminde anlatımı güçlendirmek adına konuşan bir karakter gereksinimi ( 3D Reklam Film Yapım )
  • Teknik animasyonlar için gerekli hareketi ve ürünün nasıl kullanıldığını anlatan karakter ( 3D Teknik Animasyon Yapım )
  • VFX Görsel efekt için gerçek çekimlerde imkanı olmayan hareketi ve görseli sağlamak adına ( VFX Görsel Efekt Yapım )

Genel olarak 3D karakter tasarım ve modelleme ihtiyaçları bunlardan dolayı oluşmaktadır.

ENVIRONMENT ( Mekan – Çevre ) Modelleme3D Modelleme

3D Modelleme ve yazılımları sayesinde çevremizdekileri bütün halinde sanal ortamda 3D olarak görselleştirme işine denir, en zevkli modelleme alanlarından bir tanesidir. İster ormanlık bir alan, ister şehir

ortamı, isterseniz tamamiyle hâyâl ürünü bir ortam üretebilirsiniz. 3D animasyon filmler de ve izlediğimiz sinema filmlerinde fark etmeseniz bile 3d ortamlar modellenir ve film ile birleştirilir. Sürekli olarak görürüz ve VFX Görsel efekt lerde yeri olduk büyüktür. Sinema filmlerinde istenilen mekanlar, ortamlar her zaman bulunamaz yada oranın maketi yapılamaz/yapılmak istenilmez, bu gibi durumlarda 3d modelleme teklonojisi’nin bizlere sunduğu imkanlar ile ihtiyacımız olan sahneleri sanal ortamda elde ederiz.

Endüstriyel 3D Modelleme 3D Modelleme - Endüstriyel 3d modelleme

3D Modelleme’nin gücü saymekla bitmez, çünkü 3d modelleme alanında hizmetlere her sektörün  ihtiyacı vardır. Bunlardan birisi endüstri sektörü. Sektörde gerek otomasyon ürünler gerekse yeni icat edilmiş kullanışlı ürünler sürekli olarak açığa çıkmaktadır. Aynı zamanda bu ürünlerin insanlar tarafından tanınması ve o ürünün ne işe yaradığını akıcı ve akılda kalıcı bir şekilde tanıtımı’nın yapılması gerekir.

Yeni Bir Endüstriyel Ürün’ün Tanıtımı Nasıl Yapılır ?

3D MODELLEME, sorunun cevabı buradan geçiyor. Yeni üretilen bir endüstriyel ürün öncelikle 3d ortamında modellenmelidir. Ürünün tanıtım video su hazırlanabilmesi için gereken en büyük ihtiyaç o ürünün eksiz bir şekilde sanal ortamda tekrar üretilmesi olacakcaktır. Modelleme süreci biten endüstriyel modelin kullanım bilgileri veya faydaları ve nasıl hizmet verdiği ile alakalı bilgiler birleştirilir ve 3d ortamında animasyon‘ları yapılır, ortaya o ürünü en iyi şekilde tanıtacak olan endüstriyel tanıtım videosu çıkmış olur. Bununla birlikte o ürünün reklam  ve tanıtım videosu bitmiş olur.

Fark ettiğiniz üzere digital tanıtım ve tasarım, çizgi film ve 3d animasyon olsun her şey 3d modelleme ile başlıyor. Animtr animasyon stüdyosu bu işi hakkıyla ve istenilen kalite de yapmaktadır. 

3D Karakter Modelleme - 3D ModellemeKarakter modelleme, 3D modelleme’nin farklı bir dalıdır, rigging (kemik sistemi) ve skinning (3d karakter modeli’nin kemiğe bindirilmesi) karakter modelleme ile birlikte gelen tabirleridir. Karakter modellemek isteğe ve gereksinime göre değişiklik gösteren tarzlara sahip olmakla birlikte konsept tasarımı (Concept Design) yapılan bir karakter de modellenebilir. Karakter tasarımı ve modeli, 3D animasyon film üretim aşamasın da çok büyük bir role sahiptir. Ayrıca 3d modellenen karakterler ve mekanlar ile birlikte 3d/2d teknikleri ile 2d animasyon üretmekte mümkündür. Benzersiz bir karakter tasarımı yapmak günümüzde de mümkün olduğu gibi bundan 100 yıl sonra da mümkün olacaktır, bu tamamiyle karakter tasarım’ını yapan sanatçılara ve çalışma tasarım için ayrılan zaman ile orantılıdır.