3D Animasyon Öğrenmek Kolay Mı?

Projeniz Mi Var? Bize Ulaşın
3D Animasyon Öğrenmek Kolay Mı?

Blog konularımız bir diğerinden farklı ve birazcık alakasız olsa dahi sonuç olarak neredeyse hepsi 3D Animasyon ve benzeri konular ile alakalı. 3D Animasyon öğrenmek kolay mıdır? Diyerek bu soruyu kendimize sorup cevaplayalım.

Sizin ve diğer aklı başında insanların da bildiği gibi kazanç elde edebileceğiniz hiç bir mesleği öğrenmek kolay değildir ama bir işi öğrenirken hayatınızı kolaylaştıracak unsurlar vardır. Nedir bunlar? Hadi çocukluğumuza dönelim. 7 yaşımıza kadar olan süreçte geçirdiğimiz dönem Dünyayı algılama, dil öğrenme ve hoşumuza giden olguları keşfetme yılımız’dır. Bu süre zarfında kendi yeterliliklerimiz ortaya çıkmaya başlar ve sonrasında ise farkında olmadan dahi olsa bunların üstüne gideriz. Çok iyi hatırlıyorum, 6-7 yaşlarımda resim çizmeden duramazdım. Bu yaşlarda herkes resim çizmek ister ancak bendeki durum biraz farklıydı. Bir şeyler üretmek, ortaya çıkartmak ve anne babamın takdirini almak istiyordum.

Orta öğrenimim süresince sürekli olarak okulum adına resim ve yetenek yarışmalarına katılırdım. Sahip olduğum ve farkına varamadığım bu sanatçı ruhu beni okul hayatımda etkiledi ve hayatımı o yönde şekillendirdi. Katıldığım yarışmalar olsun öğretmenlerimin beni o alandaki teşvik etmeleri olsun, bütün her şey benim o küçük yaşlarda kendi kendine gelişen resim ve sanata olan eğilimim sayesinde olmuştu.

Tabi ki benden çok ama çok daha yetenekli kişiler vardı ancak onların yeteneği ve becerileri benim resim çizme maket yapma isteğimin karşısında duramıyor, onlar karşısında yeteneksiz olduğuma ve bunu yapmaya devam etmemem gerektiğine inandıramıyordu. Yaptığım maketler, çizdiğim resimler beni tatmin etse benim için yeterdi. Ellerimle yaptığım çıtalı uçurtmanın havada o süzülüşü ve istikrarlı bir şekilde orada kalışı benim için yeterdi ve artardı. Şuan ise 3D generalist olarak çalışmaktayım ve benden daha kaliteli işler çıkaran sanatçıları görüyorum ve bu beni işimden uzaklaştıramıyor. Aksine beni daha çok kendisine çekiyor çünkü, öğrendikçe ucu açılan ve sürekli yeni bilgiler öğrenebileceğim heyecan dolu bir işim var…

Diğer yandan kuzenimin büyüme sürecine tanık oldum. Her ne kadar aynı şeylere ilgi duysak da onu benden ayıran önemli bir özelliği vardı. Çocukken kuzenim oyuncak paralara ve bu paraların kullanılabileceği oyunlara yöneliyordu. Sürekli yeni bastığı oyuncak paraları sayıyor ne kadar mal varlığı var onların hesabını yapıyordu. Rakamları, toplama ve çıkarmayı kesinlikle o yaşa nazaran benden ve diğer arkadaşlarımızdan iyi yapıyordu. Kuzenimin ilgi alanı onu farkında olmadan matematiğe yöneltmişti. Haliyle şuan kendisi matematik öğretmeni.

Konunun kendisinden biraz sapmış olabilirim lütfen bağışlayın. Sorunun direk olarak cevabını vermeye başlayayım en iyisi.

3D Animasyon Öğrenmek Kolay Mı?

Evet – Hayır

Neden Evet – Neden Hayır

Evet çünkü, bu iş insanı heyecanlandırır, meraklandırır, öğrenme açlığı yaratır. Öyle ki, para kazanma amacı gütmeyen insanlar kesinlikle diğerlerinden daha hızlı ve kaliteli öğrenir bu işi, çünkü burada programın tuşlarını bilmek önemli değil, bununla ne yapacağınızın size kalmış olmasıdır. Heyecanlanan kişi hayallerini resmetmeye çalışır ve bunu yapamaz, ama hırslıdır öğrenmeyi bırakmaz ve bir gün bu hırslı ve heyecanlı kişi sonunda hayalini resmetmiştir. Onun için ortaya çıkan çalışma bir resim değil

bir sanat eseridir, ortaya çıkan sanat eserinin sahibini bildiği için gururlanır.

Çalışmanın sonucunun ne kalitede olduğunun çok bir önemi yoktur, sonuçta başarılan bir iş ve gelişmeye açık bir gelecek vardır.

Peki Neden Hayır

Bu işi öğrenmek zordur çünkü, bu işi yapmak isteyen insan bu işte iyi para var demiştir. Sadece kendisine para kazandıracak kadar öğrenir gerisi umurunda değildir. Bu insan çeşidi çoktur. Elinizi sallasanız bu işte iyi para var deyip o işe girmiş insanlar görürsünüz. Onlar tükenmeye mahkumdurlar, onlar için bu gün bu iş iyi para kazandırmakta, yarın ise başka bir iş iyi para kazandırmaktadır. Bu insanların bir heyecanı yoktur, bu insanlar açıp bir belgesel izlemezler, onlar için sadece para vardır.

Kategoriler

Son Yazılar