3D Animasyon

3D Animasyon film yapım,

sinemalardan elimizdeki telefonlara kadar uzanan neredeyse tüm cihazlarda, severek izlediğimiz dijital olarak üretilmiş video ve filmlerin geneline verilen isimdir.  Animasyonlar zengin görsel içeriklerle birbirinden farklı olarak karşımıza çıkarlar. Burada yapılan işler ise tam olarak budur.

Bize Ulaşın
3D Animasyon

3D Animasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

3D Animasyon nedir sorusunun cevabı, bilgisayar ile üretilen, xyz eksenlerinde derinliği olan objelerin çeşitli teknikler kullanılarak hareketlendirilmesidir.

Kulağa basit gelse de, 3D animasyon yapım için gerekenleri üretmek bir hayli zaman alır. En zor dijital sanat türlerinden birisidir. 3D animasyon yapımları bizlere bir çok olanak sağlar. Eğlence sektöründen eğitim alanlarına kadar uzanan alanlarda kullanılır. İletişim kurma ve anlatım sanatıdır.

nasıl yapılır : 3D animasyon filmlerde/videolarda gördüğümüz her bir obje yada grafiğin bir teknik hikayesi vardır. Örneğin, filmde gördüğümüz hareket eden ve konuşan o sevimli 3D karakterin hikayesi gibi. Öncelikle karakterin 2D eskizleri çizilir arasından bir tanesi beğenilir. Eskizi beğenilen karakterin detaylı konsept tasarımları yapılır ve bu aşamada renklere hatta yüz ifadelerine kadar belirlenir. Bütün tasarımı hazır olan karakter 3D olarak modellenir, kemik sistemi yapılarak anime edilmeye hazır hale getirilir. Bu işlem filmde bulunan bütün karakter hatta mekanlar için geçerlidir.

Nasıl yapılır? sorusunun cevabı çok uzun olacağından her ne kadar özet geçmiş olsak da, blog yazılarımızda her detayına zaman içinde değineceğiz.

3D Animasyon Nedir, Nasıl Yapılır?
Tanıtım İçin Animasyon

Tanıtım İçin Animasyon

3D animasyon yapım ile bir çok alanda fayda sağlayabileceğimizi yukarıda anlatmıştık. Bunlardan birisi tanıtım için 3D animasyon yapımı.

Belki de 3D ve 2D animasyonlar en çok bu alan için üretilmiştir. Tanıtım için geride kalmış ilkel yöntemler halen kullanılmaktadır, örneğin billboard reklamları. Bu tarz herkesin gördüğü reklamların hedef kullanıcıya ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek çok zor. Tanıtım animasyonu dijital ortamda olduğu için, hedef kitle belirleme ve dönüşüm raporları almak mümkündür.

Bu durumdan dolayı tanıtım için 3D animasyon yaptırmak en doğru seçenek olarak kalmaya devam edecektir. Tanıtım ve reklam bütün sektörlerin bir ihtiyacıdır, buna, tanıtım ve reklam animasyonları yapan biz de dahiliz.

Animasyon Tarzı

Hangi alanda çalışma yaptığımız çok önemli. Çok ciddi bir konu için çizgi film tarzında görseller kullanmak doğru olmayacaktır.

Animasyon tarzı belirlerken konu içeriği belirleyici unsurdur. İş verenseniz biz bu tarzda çalışma istiyoruz gibisinden bir talepte bulunmanız da yanlış bir davranıştır. Çünkü sizin asıl ihtiyacınız olan animasyon tarzı o olmayabilir. Bu konuda işin uzmanından fikir almanız ve uzmanların ön çalışma yapması daha doğru olacaktır.

3D animasyon tarzı: Farklı görünüşlere sahip animasyonlar hepimiz gördük. Örneğin spider verse aniamasyon filmi buna çok güzel bir örnektir. 3D animasyon tarzı belirlemek oldukça zordur. Çünkü teknik anlamda işin içine çok fazla teknik detay girer.

2D animasyon tarzı: 2D animasyonlarda tarz belirlemek kısmen daha kolay diyebiliriz. Üretilen ve anime edilmeye hazır hale getirilmiş grafik artık o tarzı üzerinde barındırdığından üretim aşamasının tamamında aynı görsel tarzı yakalamaya uğraşılmaz.

Eğitim İçerikli Animasyon

Eğitim İçerikli Animasyon

Eğitim aracı olarak kullanılması çok akıllıca’dır.

Eğitim içerikli animasyon ürettiğiniz zaman izleyenler, eğlenmenin yanı sıra öğrenmesi gerekenleri daha akılda kalıcı bir şekilde öğrenecektir.

Eğitim için animasyon yapılması gerektiği durumda bu 3D olabileceği gibi 2D de tercih edilebilir. Konuya uygun hangi tarz yapılması gerektiği yine konu içeriği çalışılarak ortaya çıkarılır.

3D Animasyon Yapım

Genellikle reklam ve tanıtım alanlarında sıkça kullanılmış ve kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra çocukların gelişim aşamasında da eğitim içerikli 3d animasyon yapım oldukça fayda sağlar.

Çocuklar yapısı gereği sürekli oyun düşündüğünden öğrenim hayatlarına eğlence kattığınızda pozitif etkilerini görürüz. 3D animasyon yapım ile çok gerçekçi görseller üretilebilir. Gerçekle hiç benzerliği olmayan sürreal çalışmalar da yapılabilir. Aradaki tarz farkı ince ince işlenerek amaca yönelik bir sonuç elde edilir.

Animasyon yapım : Dijital Dünya da çok büyük bir yeri vardır, günde Dünya genelinde yüzlerce animasyon yapılır. Bunun sebebi tüketim çılgınlığından ziyade gereksinimdir.

2D Animasyon Yapım

Bir versiyonu olan hareketli grafik animasyonlar, youtube ve sosyal medya reklamlarında sıkça kullanılır.

2D Animasyon yapım ile insanları görsellerden biraz uzaklaştırıp konuşmacıya odaklanmasını sağlamakta kullanılır. Tabii ki her zaman için durum bu değildir.

2D Çizgi animasyon : Geçmişte çocuklar için yapılması bir gelenekti. Şimdi ise 2D çizgi animasyonda bu gelenek bozuldu ve yaş sınırı ortadan kalktı. Görselden ziyade hikayeyi öne çıkaran ancak hikayenin gidişatını negatif etkilemeyen bir tarz olarak kullanılmaktadır. Bir çok alanda kullanıma açıktır.

2D grafik animasyon : Çizgi animasyondan farklı olarak içeriğinde fotoğraf kareleri gibi gerçek görseller kullanılabilen bir grafik animasyon türüdür. Eskilerden görmeye alıştığımız slide sunumların çok daha gelişmiş ve dinamik versiyonudur.

Mimari Animasyon Yapım

Yıllardır üretilen animasyon türlerinden en başta gelenidir. Mimari animasyon yapım fikrini ilk mimarlar keşfetmiş olsa gerek.

Çünkü geçmişte mimarların en büyük hayallerinden birisi, sanki gerçekte varmış gibi çalışmalarını sergilemek. Bunun için çokça paralar döküp maketlerini yaparlar ve bunu kullanırlardı. Günümüzde de maketler yapılmakta ancak sıkça bahsettiğimiz dijital Dünya gereksinimlerine ayak uydurmak adına mimari animasyon yapım olmazsa olmazdır.

Bu sayede gerekti an saniyeler içinde çalışmanın sonucu ilgili tarafa aktarılabilir.

Mimari Animasyon Yapım
Reklam İçin Animasyon Yapım
Reklam İçin Animasyon Yapım

Bir üretim gerçekleştirdiniz, ya sonra? Bu bir ürün olabileceği gibi kağıt üstünde çalışılmış bir proje de olabilir.

Konu her ne olursa olsun reklam için animasyon yapım gereksinimi ortaya çıkar. Televizyon kanalları bunun acı bir örneğidir. Soluksuz izlenilen bir filmin ortasında pat diye belirir. Reklam fikirleri iyi çalışılmalı ve izleyenin ilgisini çekmelidir.

Uzun olmamalı, izleyicinin konuyu ilk saniyelerde anlaması sağlanmalıdır.