3d Animasyon Filmler Nasıl Yapılır – Animtr Animasyon Stüdyosu

3D Animasyon Film Yapım Firması Şirketi

 3D Animasyon Filmler  Nasıl Yapılır ?

Bu konuyu çok fazla detaya değinmeden kısaca anlatmaya çalışacağım. Tüm detaylara girecek olmamamız okuyucu açısından sıkıcı olabilmektedir, 3d animasyon filmler nasıl yapılır sorusunun cevabını umarım burada bulursunuz.

Öncelikli olarak 3d animasyon film üretimleri muhteşem bir efor, zaman, ekip ve tecrübe gerektiren bir konudur. 3d animasyon filmler nasıl yapılır sorusunun cevabını tam olarak anlayabilmek için bir 3d animasyon film stüdyosunu ziyaret edip aşamalara bizzat şahit olmak gerekir, tabi ki burada bu imkanı olmayan insanlar için kısaca aşamalara değinip ufak detaylarına değineceğiz. Senaryo, storyboard, konuşma metinleri ve pilot seslendirmelerden sonra basitçe 3d animasyon film aşamaları şu şekilde devam etmektedir;

Konsept Tasarımları

İlk olarak yapılacak olan 3d animasyon film için özel konsept tasarımları yapılmalıdır. Peki nedir bu konsept tasarımları. 3d animasyon film için gerekli olan karakter, mekan yada araç gibi modellerin tasarımları 3d modelleme aşamasına geçmeden tasarlanır. Sanat yönetmeni tarafından onay olan bu 2d konsept tasarımları artık 3d modelleme için hazır ise konsept tasarımlarından yola çıkılarak modellenmeye, yani 3d animasyon film için kullanılacak şekilde çizilmeye başlanır.

3d Modelleme

3d modelleme aşaması oldukça uzun zaman alır. 3d modelleme ise sanal arayüzler içerisinde nesnelerin yada karakterlerin çizilmesi aşamasıdır. 3d animasyon filmler için tasarlanan 3d modeller etrafında dönebileceğiniz şekilde yada farklı açılarda ortamı görebileceğiniz şekilde üretilir. 3d animasyonu 2d animasyonlardan ayıran kısmı ise burasıdır. 2d animasyonlarda nesneler X ve Y koordinatlarına sahipken 3d animasyonlardaki nesneler X,Y,Z koordinatlarına sahiptirler. Bu ise şuna benzer, tabloda resim çizmek 2d’dir. Yani çizdiğiniz ney ise onu görürsünüz. Heykel tıraşlık ise 3d’dir. Yani heykelin istediğiniz açısından görebilir, oradan fotoğrafını çekebilirsiniz. 3D animasyonlarda fotoğraf çekmek ise render adı verilen işlemdir, sonraki satırlarda açıklaması okuyacaksınız.

Mekan Modellemeleri

3d animasyon film nasıl yapılır sorusunun cevabı fark ettiğiniz gibi oldukça uzun, aslında daha da uzatılabilir. Mekan modellemeleri diğer aşamalarda olduğu gibi olmazsa olmazlardandır. Mekan modellemeleri çok önemlidir, sebebi ise tüm konuların bir mekanda geçeceğindendir. Mekan modelleri görsel açıdan doyurucu ve izleyenleri kendisine çekici özelliklere sahip olmalıdır, izleyicinin yapılan mekana bakarken neler hissetmesi gerektiğini sanat yönetmenleri belirler ve modellemeleri ona göre yapılır. Konsept tasarımlarının yapılıyor olması ise bu sebeptendir. Mekanlar ve bu mekanların hissettirdikleri konu anlatımına büyük destek sağlar. Dramatik sahnelerde mekanlar ve mekanların aydınlatmaları değiştirilerek yada konuya göre işlenerek yapılmalıdır ki konu ve görsellik bir bütünlük kazansın. Örneğin ölmek üzere olan bir karakterin çocukların oyun oynadığı ve eğlendikleri bir lunapark ta ölüyor olması gülünç olur onun yerine gün batımı ve güneşin batışını gördüğümüz bir sahnede o karakterin ölüyor olduğunu yansıtmak daha dramatik bir sahne oluşturur 🙂

 

3d ortamda karakterleri hareket ettirebilmek için gerçek hayatta olduğu gibi insansı kemik yapılarının yapılması ve bu kemiklerin karakterler ile eşleştirilmesi gerekmektedir. 3 boyutlu karakterlerin hareketleri ve pozlandırmaları bu şekilde mümkün olmaktadır. Ayrıca 3d animasyon filmleri izlerken etrafta gördüğümüz environmental dediğimiz yani çevresel görüntüler oluşturan her görseli 3 boyutlu ortamda ayrıca modellemek ve mekan unsurlarını oluşturmak gerekmektedir. 3d animasyon film yapım aşamalarında yapılacak olan tüm herşey üstün beceri ve zaman gerektirmektedir. 3d animasyon film yapımları bir ekip işidir ve her aşamasında ayrı grupların çalışması gerekmektedir. Örneğin, sadıece bir karakter oluşturabilmek için bunun konsept tasarımlarının yapılması 3 boyutlu ortamda ayrı bir kişi tarafından modellenmesi bu modelin yine başka bir kişi tarafından rigging ve skining yani kimliklendirilmesi gerekir.

3d animasyon film yapımı aşamalarında anlayacağınız üzere tek bir karakter üretebilmek için bile birden fazla çalışanın o karakter üzerinde emek sarf etmesi gerekmektedir. Animasyon filmleri izlerken sahnede gördüğünüz en ufak bir taş parçası bile bir çalışan tarafından ile oraya konulduğu için yapım aşamaları uzun ve uğraştırıcı olmaktadır. Animasyon filmler her ne kadar sinema sektöründe film üretmek için kullanılıyor olsa da mimari animasyon son filmler animasyonları gibi şirketlerin ve firmaların projelerini anlata bilmelerini sağlamak adına ve anlatımı desteklemek adına kullanılmaktadır. 3d modelleme ve animasyon görselleştirme sektörünün vazgeçilmezidir. Gerçekçi grafikler ve sinema filmlerinde gördüğümüz görsel efektler animasyon ve görselleştirme teknikleri kullanılarak mümkün olmaktadır. 

Yurtdışında görsel efekt ve sinema sektöründe oldukça fazla yaygın olarak kullanılan 3d animasyon ve görselleştirme teknikleri ülkemizde zamanla gelişmekte, yurtdışı kalitesine giderek yaklaşmaktayız.3d animasyon ve modelleme teknikleri görselleştirmeler ve bunun gibi yeni çağ görsel sunum ürünleri ülkemizde en çok mimari alanda ve anlatım animasyonları yapımı alanında kullanılmaktadır.