2D Animasyon

Diğer animasyon türlerine göre eğlenceli bir alternatif olan 2D Animasyon filmler, bazı durumlarda en iyi seçimdir. Yapımı ve izlemesi eğlenceli ve tüm yaşlara hitap edebilir. İçeriğe göre espirili olabileceği gibi ciddi yapımlarda da tercih edilebilir.

Bize Ulaşın
2D Animasyon

2D Animasyon Nedir?

2D Animasyon nedir? Diğer animasyon tarzlarına alternatif olan 2D bir grafik animasyon türüdür. 2 boyutlu filmlerde de 3 boyutta olduğu gibi rigg yani kemik sistemi kurup karakteri hareketlendirme sağlana bilmektedir. 2D filmlere en iyi örneklerden birisi “Klaus” animasyon filmidir. Dijital dahi olsa her şey kağıt üzerinde olduğu gibi çizilir ve çeşitli teknikler kullanılarak anime edilir. 2D karakterleri sanki 3 boyutluymuş gibi hareketlendirmek mümkündür bunun adına ise, 2.5D denilmektedir.

2 boyutlu animasyonlarda farklı tarzlar üretmek diğerlerine nazaran daha kolay ve eğlencelidir. Konu içeriğine uygun tarzlar üretme konusunda başarı sağlayabileceğiniz bir animasyon tarzıdır.

2D Animasyon Nedir?
2D Tanıtım

2D Tanıtım

Sadece animasyon film yapımlarında kullanılmaz. 2D tanıtım animasyonları üretiminde de, çokça kullanılanılır. Söz konusu 2d olunca üretim hızı da bir seçim sebebidir. Tanıtım animasyonlarında karakter animasyon yoğunluğu çok fazla olmadığından yada basit hareketler yeteceğinden, animasyon yapım süreci oldukça hızlıdır.

2D Reklam

Reklam animasyonları bir çok firmanın ihtiyacı durumunda. Kendi hizmetlerini yada pazarladıkları ürünü, video reklamları ile yayınlayıp geri dönüş beklemektedirler. Video içeriğinde kullanılacak olan tarz seçimlerinde 2D tercih etmelerinin bazı nedenleri vardır. Bunlardan birisi ön plana çıkması gerekenin görselden ziyade pazarlaması yapılacak olan ürün yada hizmetin olması.

2D reklam animasyonu : Anlaşılabilir bir grafik tarzı sunar. Yapımı duruma göre genel de 3D’ye nazaran daha rahattır. Bir hikayeyi anlatma konusunda diğer tarzlardan  altta kalır bir yanı yoktur.

2D Reklam

2D Animasyon Yapım

2 boyutlu Animasyon yapım, televizyonların ilk yaygınlaşmasından bu yana üretilen bir animasyon türüdür. Geçmişi oldukça uzun yıllara uzansa dahi her geçen yıl üzerine yenilikler eklenebilmektedir. 2D film yapımında bir çok program kullanılabilmektedir. Direkt olarak 2d film üretimine yönelik programlar vardır ancak, 3D programlarında da 2 boyutlu  animasyonlar yapılabilir. En ünlü 2d film yapım programı ” Toon Boom ” olarak bilinir.

2D Karakterler Nasıl Olmalıdır?

2D Karakterler Nasıl Olmalıdır?

Bu sorunun tek bir cevabı kesinlikle yoktur, olmamalıdır. 2D Karakter, projenin gerektirdiği gibi olmalıdır, drama ağırlıklı bir animasyon yapıp sürek sevimli görünen bir karakter kullanmak istemezsiniz.  Kafa büyüklüğü vücuda oranla şu olmalıdır da diyemezsiniz. 2D  yapımlarında kullanılan karakterler, özgün olması istenildiğinde karakteristik özelliklerini abartarak bir karakter oluşturmak yaygın bir yöntemdir.

2D Animasyon Hangi Durumda Tercih Edilir?

Görselin tam olarak gerçekçi olmasına gerek olmadığı durumlar yada konunun görselden daha fazla ilgi çekilmesi gerektiğine inandığımız durumlarda kullanılabilir. Bu seçenek çoğunlukla senaryo sahibinin inisiyatifine kalmıştır. Bazı senaryolar çok dinamik ve gerçek dışı ögeler barındırır. Bu durumda dinamik yapıyı daha iyi sağlayabilmek adına 2D seçebiliriz.

2D Sadece Çocuklar İçin Mi?

Kesinlikle sadece çocuklar için değildir. 2D filmlerin de amacı bir anlatım sağlamaktır. Günümüzde bir çok 2d yapım görmekteyiz ve bir çoğunun hitap ettiği kitle yetişkinlerdir.

2D filmlerin görsel tarzı değişime çok uygundur. Bu sebeple çokça tercih edilir.